#
 

CSAW'18 Winners

Applied Research | Capture the Flag | Embedded Security Challenge | Hack3D | Policy | RED TeamSecurity Quiz | Red Balloon Security Embedded CTF

Applied Research

Europe
1st: Meltdown: Reading Kernel Memory from User Space

Moritz Lipp (Graz University of Technology)

2nd: The Return of Coppersmith’s Attack: Practical Factorization of Widely Used RSA Moduli

Matus Nemec (Masaryk University, Ca’ Foscari University of Venice)

3rd: Screaming Channels: When Electromagnetic Side Channels Meet Radio Transceivers

Sebastian Poeplau (EURECOM)

India
1st: ApproxBC: Blockchain Design Alternatives for Approximation-Tolerant Resource-Constrained Applications

Gargi Mitra (IIT Madras), Byrav Ramamurthy (IIT Madras), Chester Rebeiro (IIT Madras), Prasanna Karthik Vairam (IIT Madras) and Kamakoti Veezhinathan (IIT Madras)

2nd: DCT-domain deep convolutional neural networks for multiple JPEG compression classification

Nikita Agarwal (IIT Gandhinagar), Nitin Khanna (IIT Gandhinagar) and Vinay Verma (IIT Gandhinagar)

Israel
1st: FORESHADOW: Extracting the Keys to the Intel SGX Kingdom with Transient Out-of-Order Execution

Jo Van Bulck (Katholieke Universiteit Leuven), Daniel Genkin (University of Michigan), Baris Baris Kasikci (University of Michigan), Marina Minkin (Technion), Frank Piessens (Katholieke Universiteit Leuven), Mark Silberstein (Technion), Ofir Weisse (University of Michigan),  Raoul Strackx (Katholieke Universiteit Leuven), Thomas F Wenisch (University of Michigan), and Yuval Yarom (The University of Adelaide)

Download the paper here

2nd: Pseudo Constant Time Implementations of TLS Are Only Pseudo Secure

Kenneth Paterson (Royal Holloway, University of London), Eyal Ronen (The Weizmann Institute),  and Adi Shamir (The Weizmann Institute)

Download the paper here

3rd: Power to peep-all: Inference Attacks by Malicious Batteries on Mobile Devices

Roni Forte (Technion – Israel Institute of Technology), Matt Halpern (The University of Texas at Austin), Yedid Hoshen (The Hebrew University of Jerusalem), Pavel Lifshits (Technion – Israel Institute of Technology), Manuel Philipose (The University of Texas at Austin), Mark Silberstein (Technion – Israel Institute of Technology), and Mohit Tiwari (The University of Texas at Austin) and 

Download the paper here

US-Canada
1st: Routing Around Congestion: Defeating DDoS Attacks and Adverse Network Conditions via Reactive BGP Routing

Jared Smith and Max Schuchard (University of Tennessee, Knoxville)

2nd: DeepXplore: Automated Whitebox Testing of Deep Learning Systems

Kexin Pei (Columbia University), Yinzhi Cao (Johns Hopkins University), Junfeng Yang (Columbia University), and Suman Jana (Columbia University)

3rd: MoonShine: Optimizing OS Fuzzer Seed Selection with Trace Distillation

Shankara Pailoor (The University of Texas at Austin), Andrew Aday (Columbia University), and Suman Janan (Columbia University)

See US-Canada Applied Research photos here

Applied Research Winners:

1st place: Routing Around Congestion: Defeating DDoS Attacks and Adverse Network Conditions via Reactive BGP Routing

2nd place: DeepXplore: Automated Whitebox Testing of Deep Learning Systems

3rd place: MoonShine: Optimizing OS Fuzzer Seed Selection with Trace Distillation

×

Capture the Flag

Europe
1st: ALLES, Saarland University, Germany

Florian Bauckholt, Marian Dietz, Nico Gründel, and Simon Schwarz

2nd: Greunion

Efstratios Kaplanellis (University of Piraeus, Greece), Pavlos Kolios (Athens University of Economics and Business, Greece), Dimos Poupos (Aristotle University of Thessaloniki, Greece), and Thomas Toumpoulis (University of Western Macedonia, Greece)

3rd: STT, Technico Lisboa, Portugal

João Franco, Manuel Goulão, Nuno Sabino, and Afonso Santos

India
1st: InfosecIITR, IIT Roorkee

Aditya Gupta, Hasanwala Faizal, Nipun Gupta, and Paras Chetal

2nd: ByteBandits, Indian Institute of Technology Indore

Bhor Bhaskar Verma, Kunal Gupta, Marigank Krishan, and Vishnunarayan K I

3rd: d4rkc0de, Indraprastha Institute of Information Technology, Delhi

Anubhav, Deepak, Palash, Yashit

Israel
1st: Noxale
2nd: Babyr00t
3rd: 0xaa55
MENA
1st: DEADSEC, Applied Science Private University, Jordan

Hamza Abderrahim

2nd: DC21321, Université de la Formation Continue alger, Algeria

Adel Merabet, Marouane Belabbassi, Abdelmoumen Benamarouche, Rebah Mohamed Khaled El Mehd

3rd: Noobs in the Hood, Université Saad Dahleb Blida, Algeria
Mexico
1st: MISTIForce
2nd: 3d3s1M105 43V3R
3rd: XOR
US-Canada
1st: RPISEC, Rensselaer Polytechnic Institute

Jack Dates, Josh Ferrell, Aidan Noll, and Jack Phillips

2nd: PPP, Carnegie Mellon University

Valerie Choung, Sam Damashek, Kevin Geng, and Samuel Kim

3rd: Perfect Blue

Alex Lin (Purdue University), Sampriti Panda (Drexel University), Kevin Shen (University of Maryland), and Stephen Tong (Georgia Institute of Technology)

See US-Canada CTF photos here

Capture the Flag Winners:

1st place: RPISEC, Rensselaer Polytechnic Institute

1st place: RPISEC, Rensselaer Polytechnic Institute

3rd place: Perfect Blue

×

Embedded Security Challenge

Europe
1st: TheMapleCookieArmy

Eléonore Carpentier (INSA Centre Val de Loire) and Corentin Thomasset (Grenoble INP Esisar, Polytechnique Montéal) (Advisor: Prof. Jeremy Briffaut (INSA))

2nd: ANSSI

Timothy Claeys (Laboratoire informatique de Grenoble), Boris Simunovic (Grenoble-INP Esisar & ANSSI), and Thomas Trouchkine (ANSSI) (Advisor: Prof. David Elbaze)

3rd: TheWhiteVan

Alexandros Stoubis (University of Piraeus), Michail Vakis (National Technical University of Athens), and Angelos Zografos (National Technical University of Athens) (Advisor: Prof. Christos Dimas (National Technical University of Athens))

India
1st: Inspira, Cochin University of Science and Technology

Gisha C. G and Akhil P (Advisor: Prof. Bijoy A. Jose)

2nd: SEAL, Indian Institute of Technology Kharagpur

Durba Chatterjee, Siddhartha Chowdhury, Rajat Sadhukhan, and Rajat Sadhukhan (Advisor: Prof. Debdeep Mukhopadhyay)

3rd: IoTeam, Indian Institute of Technology Kanpur

Tushar Gupta, Madhukant, Pratyush Varshney, and Nilesh Vasita (Advisor: Prof. Indranil Saha)

US-Canada
1st: Blue Hens, University of Delaware

Patrick Cronin, Charles Gouert, and Fateme Hosseini (Advisors: Profs. Chengmo Yang and Nektarios Tsoutsos)

2nd: UMBC Secrets Lab, University of Maryland Baltimore County

Md Toufiq Hasan Anik, Hasib-Al-Rashid, and Trevor Kroeger (Advisor: Prof. Naghmeh Karimi)

3rd: Texas A&M Hardware Defense, Texas A&M University

Michael Hall, Mahesh Naidu, Ryan Vrecenar, and Josh Zschiesche (Advisors: Profs. Stavros Kalafatis and Jeyavijayan Rajendran)

See US-Canada ESC photos here

ESC Winners:

1st place: Blue Hens, University of Delaware

2nd place: UMBC Secrets Lab, University of Maryland Baltimore County

3rd place: Texas A&M Hardware Defense, Texas A&M University

×

Hack3D

US-Canada
1st: A5-015, NYU Abu Dhabi

Nishant Suresh Aswani and Barkin Simsek

2nd: NotStrong, NYU Tandon School of Engineering

Songyu Du and Aiqi Zhou

3rd: StreetCats, NYU Abu Dhabi

Qutaiba Al-Nuaimy and Shunsuke Kasahara

See US-Canada Hack3D photos here

Hack3D Winners:

1st place: A5-015, NYU Abu Dhabi

2nd place: NotStrong, NYU Tandon School of Engineering

3rd place: StreetCats, NYU Abu Dhabi

×

RED Team

Europe
1st: Brifforce, Lycée Algoud Laffemas, Valence
2nd: V0xel, Lycée Vaucanson, Grenoble
3rd: Espiria, Lycée Paul Héroult, Saint-Jean-de-Maurienne
Mexico
1st: Los Diablitos, Colegio Tomas Alva Edison

Marco Du Pont Cruz, Arath Yamil Castillo Martinez, and Leonardo Scotland Traba (Counselor: Dante Fernando Bazaldúa Huerta; Mentor: Eduardo Chávez Hernandez)

2nd: Back Street Boys, Colegio Tomas Moro Lomas

Diego Guiada Echeverría, Nicolás Barrón Sour, and José Jacobo Sanfelíz Sepúlveda (Counselor: Carlos Jesús Almeraz Aizpuru; Mentor: Jaime Alejandro Pichardo Rivera)

3rd: Hdunkmsi, Colegio Tomas Alva Edison

Alejandro Barreiro Valdez, Manuel Joaquín Hermida Flores, and Karen Arteaga Mendoza (Counselor: Jesús Héctor Fragoso Oseguera; Mentor: Eduardo Chávez Hernandez.)

US-Canada
1st: 1064CBread, Dos Pueblos High School, Santa Barbara, CA

Paul Grosen, Blake Lazarine, and Nathan Wachholz

2nd: n0de, Montgomery Blair High School, Rockville, Maryland

Kevin Higgs, Ian Rackow, and William Wang

3rd: let_down, West Windsor-Plainsboro High School North, Plainsboro, New Jersey

Spencer Hua, Parth Shastri, and Daniel Wang

See US-Canada RED photos here

RED Winners:

1st place: 1064CBread, Dos Pueblos High School, Santa Barbara, CA

2nd place: n0de, Montgomery Blair High School, Rockville, Maryland

3rd place: let_down, West Windsor-Plainsboro High School North, Plainsboro, New Jersey

×

Policy

US-Canada
1st: Brown University

Adam DiPetrillo, George “Donnie” Hasseltine, Joshua Snavely, and Chad Thiemann

2nd: United States Naval Academy

Kameron Chumley, Cameron Cook, and Brendan Reilly

3rd: United States Military Academy

Liam Furey, Peter Kim, Robert Norwood, and Amanda Roper

See US-Canada Policy photos here

Policy Winners:

1st place: Brown University

2nd place: United States Naval Academy

3rd place: United States Military Academy

×

Security Quiz

US-Canada
1st: UMBC Cyber Dawgs, University of Maryland Baltimore County

Joe Aurelio, Seamus Burke, Zack Orndorff, and Grant Spencer

2nd: Perfect Blue

Alex Lin (Purdue University), Kevin Shen (University of Maryland), and Stephen Tong (Georgia Institute of Technology)

3rd: RPISEC, Rensselaer Polytechnic Institute

Jack Dates, Josh Ferrell, Aiden Noll, and Jack Phillips

See US-Canada Security Quiz photos here

Security Quiz Winners:

1st place: UMBC Cyber Dawgs, University of Maryland Baltimore County

2nd place: Perfect Blue

3rd place: RPISEC, Rensselaer Polytechnic Institute

×

Red Balloon Security Embedded CTF

Devon Maloney (Rensselaer Polytechnic Institute), Rylan O'Connell (Rensselaer Polytechnic Institute), Matt Raneri (Rensselaer Polytechnic Institute), Avi Weinstock (Rensselaer Polytechnic Institute), and Ethan Wright (Rensselaer Polytechnic Institute)